|  | 

Patriot sklep warszawa

Kosmetyka

Kosmetyka
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

rp_moda1.jpgNazwa ?kosmetyka” pochodzi od greckiego słowa ?kosmeo”, co znaczy ?upiększam”. Celem kosmetyki jest więc w zasadzie higiena i upiększanie całego ciała, zachowanie lub przywrócenie urody. Często jednak określenie ?kosmetyka” łączy się tylko z zaspokajaniem ludzkiej próżności, opartym na doświadczeniach praktycznych, a nie na podstawach naukowych. W tym ujęciu ogranicza się ona wyłącznie do zagadnień upiększania twarzy, czyli właściwie jedynym jej zainteresowaniem byłby tzw. maquillage. Tak pojęta kosmetyka została u nas z gruntu błędnie uznana za rzemiosło i utożsamiona z tzw. kalotechniką, a zawód kosmetyczki odcięty od medycyny, od nadzoru lekarskiego, od współpracy z pionem służby zdrowia. Współpraca ta jest jednak bezwzględnie konieczna i nie do pomyślenia jest dzisiaj bez niej działalność wykształconej, zawodowej kosmetyczki. Nie można bowiem w XX wieku cofać się do poglądów z wieku XVII i XVIII, gdy cyrulików traktowano jako rzemieślników. Byli oni zrzeszeni w cechach i pogardzani w porównaniu z przedstawicielami tzw. medycyny akademickiej. Całkowitą i jedyną ich umiejętnością była doskonała biegłość manualna, oparta na czystej empirii, bez śladu wykształcenia ogólnego i fachowego. Uznanie kosmetyki za rzemiosło i podporządkowanie jej Związkowi Izb Rzemieślniczych jest właśnie nawrotem do tych poglądów.

Uroda to także..

W wieku XVIII, który był okresem bujnego rozwoju kosmetyki, nawet mężczyźni zarazili się modą używania szminek. W Anglii do dnia dzisiejszego sędziowie noszą pudrowane peruki, jako pozostałość z tamtych czasów. Cesarzowa Maria Teresa Austriacka zwalczała kosmetykę przez wydanie edyktu zabraniającego szminek, a cesarz Józef II wprowadził bardzo wysokie cło na importowany róż. W końcu XVIII wieku wzmogło się znaczenie higieny, czego wyrazem było instalowanie łazienek w prywatnych domach. W wieku XIX zaczyna się rozwijać kosmetyka lecznicza i zapobiegawcza. W wieku XX kosmetyka została ściśle powiązana z chemią i medycyną, a zwłaszcza z takimi jej gałęziami, jak dermatologia, fizykoterapia i chirurgia kosmetyczna. Po II Wojnie Światowej nastąpił ogromny rozwój kosmetyki, czego dowodem jest chociażby olbrzymi wzrost wydawanych na ten cel pieniędzy przez kobiety. Wskazuje to na ścisły związek rozwoju kosmetyki ze wzrostem dobrobytu i stopy życiowej. W Niemczech ? na 16 milionów kobiet w wieku 16?60 lat ? 19% używało kosmetyków regularnie, dalsze 19°/o tylko na szczególne okazje, 6% ? bardzo rzadko, 56% ? nie używało ich wcale. Po przeprowadzeniu ankiety w 1955 r. 65% kobiet w Niemczech używało wód kwiatowych, 32% ? pomadki do ust, a 17% ? lakieru do paznokci.

Ciekawe artykuły:

kosmetyka

ABOUT THE AUTHOR

Podobne wpsiy:

  • Welurowy fotel do gabinetu – postaw na elegancję i wygodę

    Welurowy fotel do gabinetu – postaw na elegancję i wygodę

    To właśnie stylowy wygląd mebla oraz komfort, jaki jest on w stanie zapewnić użytkownikowi, wpływają na ostateczną decyzję o zakupie. Elegancja i wygoda są szczególnie cenione w pomieszczeniach biurowych, nawet, jeśli te nie znajdują się w typowych wieżowcach, a stanowią część naszego domu lub mieszkania. Wybór rodzaju fotela oraz sposobu jego wykończenia są sprawą indywidualną.

  • Ubiór ze smakiem

    Ubiór ze smakiem

    Ubiór ze smakiem Patrząc na ludzi, którzy nas mijają oceniamy ich wygląd. Nie zawsze jest tak, że pani czy pan, którzy przechodzą obok nas wyglądają dobrze. Oczywiście zdarzają się i tacy, którzy są nienagannie ubrani, którzy wyglądają naprawdę ładnie, elegancko, ich strój jest dopasowany i do osobowości i do sylwetki. To ubiór ze smakiem, z