|  | 

Sklep patrioty

Gruczoly lojowe i potowe

Gruczoly lojowe i potowe
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

rp_moda82.jpgGruczoły łojowe. Budowa i czynność gruczołów łojowych sta- owi doniosłe zagadnienie dla kosmetyki, gdyż zaburzenia w ich wydzielaniu prowadzą do łojotoku lub suchości skóry. Z tymi bierna sprawami najczęściej spotyka się kosmetyczka w swojej pracy. Głównym zadaniem gruczołów łojowych jest wytwarzanie łoju z natłuszczającego skórę i włosy. Gruczoły łojowe, jak wspomniano powyżej, wnikają głęboko w skórę właściwą towarzysząc prawie zawsze mieszkom włosowym. Nie ma ich w niektórych okolicach ciała, np. na czerwieni warg i w otoczeniu brodawek sutkowych. Wskutek skurczu mięśni przywłośnych pod wpływem zmian temperatury następuje wydzielanie łoju. Największa ilość gruczołów łojowych znajduje się w okolicy mostka między łopatkami, na czole, nosie i brodzie. Gruczoły potowe wydzielają pot, co odgrywa dużą rolę w wydalaniu z ustroju różnych szkodliwych, a nawet trujących substancji. Gruczoły potowe dzielą się na małe i duże. Gruczoły małe istnieją od urodzenia, znajdują się na całym ciele i wydzielają pot nie uszkadzając własnych komórek; duże zaczynają swoją działalność dopiero od okresu dojrzałości płciowej. Znajdują się one w okolicy pach i pachwin. Przy wydzielaniu potu komórki tych gruczołów ulegają częściowemu zniszczeniu i wydaleniu na zewnątrz. Według przeprowadzonych badań skóra tułowia wydziela mniej więcej połowę ogólnej ilości potu wytwarzanego przez ustrój, 1/4 część ? kończyny dolne, a resztę ? kończyny górne i głowa. Najwięcej gruczołów potowych znajduje się na dłoniach i stopach oraz pod pachami. Dlatego też pacjenci uskarżają się najczęściej na występowanie nadmiernego pocenia się właśnie w tych okolicach.

Uroda to także..

Do najważniejszych czynności skóry należą: czynność czuciowa, chłonna i wydzielnicza. Skóra stanowi ochronę organizmu przed bakteriami, wobec bodźców chemicznych, fizycznych i mechanicznych, a także reguluje gospodarkę wodną i cieplną. Przez szkodliwymi wpływami zewnętrznymi chronią skórę martwe komórki warstwy rogowej, a również tłuszcz, który znajduje się na jej powierzchni. Dzięki wydzielaniu potu za pomocą zwężania i rozszerzania naczyń krwionośnych, przewodnictwa i promieniowania, skóra reguluje ciepło w ustroju, utrzymując mniej więcej stałą temperaturę ciała, bez względu na warunki atmosferyczne, klimat i parę roku. Skóra komunikuje się ze światem zewnętrznym dzięki specjalnym receptorom i wolnym zakończeniem nerwowym, które znajdują się w skórze właściwej lub naskórku. Pozwala to na odczuwanie zimna, ciepła, dotyku, ucisku i bólu. Niezmiernie ważnym zagadnieniem dla kosmetyki jest czynność wydzielnicza i chłonna skóry, a także czynność barwnikotwórcza i kwaśne oddziaływanie jej powierzchni.

Ciekawe artykuły:

gruczoly-lojowe-i-potowe

ABOUT THE AUTHOR

Podobne wpsiy:

  • Podpowiadamy, jak wybrać ulubiony fotel

    Podpowiadamy, jak wybrać ulubiony fotel

    Każdy z nas ma takie miejsce w domu, w którym spędza najwięcej czasu, i mebel, z którego najchętniej korzysta w chwilach relaksu. Jeśli w Twoim domu jeszcze nie ma takiego mebla, warto pomyśleć o fotelu – indywidualnie dopasowanym właśnie do Twoich potrzeb! Jak wybrać spośród wielu licznych, modnych modeli dostępnych na rynku? Podpowiadamy! Jaki model

  • Jajka Faberge

    Jajka Faberge

    Jajka Faberge Słynne jajka Faberge nazywane są często również jajami carskimi. Swoją nazwę zawdzięczają pewnemu złotnikowi rodem z Rosji, a mianowicie Peterowi Carlowi Faberge, który je wymyślił. Tradycje jubilerskie w jego rodzinie były obecne od pokoleń, po ojcu przejął on złotniczy zakład i już wkrótce potem zasłynął nie tylko w Rosji ze swojego niebywałego talentu.