|  | 

Ruch narodowy koszulki

O srebrze inaczej

O srebrze inaczej
1 vote, 4.00 avg. rating (77% score)

O srebrze inaczej
Srebrne kolczyki ze złoceniami

Jest dla nas oczywiste, że srebro wykorzystuje się do wyrobu biżuterii i zastaw stołowych. Każdy ma przecież coś srebrnego, kolczyki, pierścionek czy bransoletkę. Mało kto zastanawia się jednak, jaką historię ma srebro.

Najstarsze ślady występowania srebra odkryto w grobowcach pochodzących z okresu ok. 4000 lat p.n.e., znajdujących się na terenie starożytnego Egiptu i Mezopotamii. Była to przede wszystkim zastawa stołowa oraz wszelkiego rodzaju ozdoby, jak srebrne kolczyki, bransolety i pierścienie. Znaleziono też wzmianki świadczące o tym, że już w starożytności srebro wykorzystywano w medycynie, jako środek przeciwzapalny i bakteriobójczy. Natomiast powszechnie stosowane srebrne naczynia miały zapobiegać psuciu się wody i mleka. W czasach, gdy ludzkość dziesiątkowały przeróżne zarazy i epidemie, jedzenie srebrnymi sztućcami na srebrnej zastawie miało uchronić wysoko urodzonych przed zachorowaniem. Stąd wzięło się też pojęcie „błękitnej krwi”. Używanie srebrnej zastawy przez lata powodowało odkładanie się srebra pod skórą, która z czasem przybierała szarawą barwę, wpadającą w błękit.

Od czasów starożytnych srebro obok złota wykorzystywane było też do wybijania monet. Przypuszcza się, że srebra jako środka płatniczego użyto po raz pierwszy w starożytnym Egipcie, a stamtąd ta waluta rozprzestrzeniła się na cały świat antyczny. I tak było niezmiennie przez wieki. Dopiero po drugiej wojnie światowej świat masowo zrezygnował ze srebrnych pieniędzy.

W Polsce srebro wydobywano w rejonie Głogowa i Olkusza, o czym świadczą znalezione pozostałości. Pierwotnie służyło ono do wyrobu naczyń kościelnych i sztuki sakralnej. Później popularne stały się naczynia stołowe, elementy zbroi i ozdoby do uprzęży końskiej, a w końcu srebrna biżuteria.

W XIX wieku zostały odkryte nowe zastosowania srebra. Znalazło oficjalnie znalazło swoje miejsce w medycynie, kiedy to niemiecki lekarz odkrył jego bakteriobójcze właściwości. Obecnie prowadzone są badania nad wykorzystaniem srebra w leczeniu raka. Srebro jest też powszechnie wykorzystywane w wielu dziedzinach przemysłu, m.in. stosowane w filtrach do uzdatniania wody, w przemyśle fotograficznym oraz do pokrywania luster.

Ciekawe artykuły:

o-srebrze-inaczej

ABOUT THE AUTHOR

Podobne wpsiy:

  • Koszulki patriotyczne onr

    Koszulki patriotyczne onr

    Modna odzież Jeżeli planujesz udać się na tegoroczny Marsz Narodowy, spotkanie lub happening organizowany przez Ruch Narodowy, to z pewnością przyda się odpowiednia koszulka Ruch Narodowy zajmuje się ich sprzedażą, a środki przeznaczane są na działanie stowarzyszenia. Odzież jako sposób identyfikacji Noszona odzież wierzchnia to świetny sposób na wyrażenie naszej samoidentyfikacji. Noszącą ją każdy przechodzień

  • Dziś idę walczyć mamo koszulka

    Dziś idę walczyć mamo koszulka

    Dobry prezent na urodziny Poszukiwanie oryginalnego prezentu na urodziny nie zawsze kończy się sukcesem. Czasem jest to wynikiem wyjątkowo wysokich wymagań osoby, którą chcemy obdarować a czasem po prostu brakuje nam pomysłu. Jeśli nasz jubilat jest osobą lubiącą T – shirty a przy tym chętnie manifestuje swoje poglądy, to najlepszym prezentem dla niego będzie koszulka