|  | 

Uroda

Barwniki skorne

rp_moda97.jpgCzynność barwnikotwórcza skóry polega na wytworzeniu barwnika, zwanego melaninem. Istotną rolę gra jego ilość i rozmieszczenie w skórze. Barwnik ten chroni skórę przed szkodliwymi wpływami fizycznymi, a głównie przed działaniem promieni ultrafioletowych. Ma on zdolność pochłaniania lub rozpraszania promieni słonecznych, chroniąc skórę przed szkodliwym ich działaniem. Sprawa występowania nieprawidłowości w wytwarzaniu i rozmieszczaniu melaninu jest dla kosmetyki lekarskiej szczególnie ważna ze względu na istotę spraw chorobowych toczących się we włosach i w skórze. Zaburzenia w wytwarzaniu melaninu mogą polegać na jego braku całkowitym lub częściowym, lub też na jego nadmiarze. Miejscem powstawania melaninu są specjalne komórki, które znajdują się w warstwie podstawowej naskórka i noszą nazwę m elanocytów. Skład chemiczny melaninu nie został dotychczas dobrze poznany. Przypuszcza się, że jest to raczej grupa kilku barwników. Melanin występuje w ziarnkach koloru od jasnobrunatnego do czarnego. Zabarwienie to może ulegać zmianom pod wpływem środków redukujących i utleniających. Zawartość melaninu w skórze podlega bardzo różnorodnym wpływom, a w tym głównie hormonalnym oraz gospodarki białkowej i witaminowej. Zmniejszona ilość witaminy C i A w ustroju może dawać przebarwienia, a brak witamin z grupy B ? odbarwienia. Ten ostatni efekt daje również mniejszą niż normalnie zawartość miedzi w diecie.

Uroda to także..

Obecność parafiny i cerezyny nadaje pomadce sztywność i zmniejsza lepkość wosku pszczelego, a niewielkie ilości wazeliny lub oleju wazelinowego utrzymują gładkość pomalowanych warg. Mała ilość alkoholu cetylowego może być bardzo korzystna dla utrwalenia barwnika. Do produkcji pomadek nie używa się obecnie tłuszczów zwierzęcych, stearyny ani olbrotu, który powoduje ich kruchość i łamliwość. Barwniki używane do szminek nie powinny zawierać substancji szkodliwych, powinny być idealnie cienko i dobrze kryjące. Niedopuszczalne jest użycie cynobru, ze względu na jego właściwości trujące. Najczęściej używa się karminu, eozyny, rodaminy w różnych odcieniach. Obecnie modne są raczej jasne pomadki. Ilość substancji zapachowych w pomadkach nie powinna przekraczać 0,5?1%. W pomadkach znajdują się jeszcze tzw. utrwalacze i substancje mineralne, które zwiększają trwałość pomadki i umożliwiają utrzymanie barwnika na ustach. Jako utrwalaczy używa się najczęściej stearynianu lub siarczanu eozyny. Można również sporządzić utrwalacze łącząc kwasy tłuszczowe z innymi barwnikami czerwonymi, jak fuksyna, rodamina, itp. Substancje mineralne mają za zadanie usunąć tłusty połysk pomadki. Ilość ich nie powinna przekraczać 10%. Tylko przy pomadkach bardzo jasnych białe ciała mineralne mogą stanowić 20%.

Ciekawe artykuły:

barwniki-skorne

ABOUT THE AUTHOR

Podobne wpsiy:

  • Ubierać się z gustem

    Ubierać się z gustem

    Ubierać się z gustem Ubieranie się z gustem, ze smakiem jest wielka sztuką. Nie każdy potrafi tak kompletować garderobę, by jednocześnie wtopić się w panujące trendy, by przestrzegać modowych zasad i jednocześnie wyglądać ładnie, elegancko, gustownie, z klasą. Nauczmy się tego, jak się ubierać a jakich ubrań unikać. Nie ma tu jednolitych dla wszystkich zasad.

  • Biżuteria dla kobiet

    Biżuteria dla kobiet

    Biżuteria dla kobiet Biżuteria to wspaniały zbiór przedmiotów, bez których niezwykle trudno się obejść. Bez wątpienia nikt nie potrafi przejść obojętnie obok wystawy, która przyciąga wzrok każdego przechodnia poprzez towary wyeksponowane za szybami. Migoczące błyskotki i świecidełka są tym czego pragnie każda kobieta a także wielu mężczyzn. Diamenty zachwycające swoim blaskiem i urokiem nie pozwalają