|  | 

Zdrowie i Uroda

Wymioty ośrodkowe

Wymioty ośrodkowe
1 vote, 4.00 avg. rating (77% score)

Wymioty ośrodkowe

 

Wymioty ośrodkowe występują wskutek bezpośredniego podrażnienia ośrodka wymiotnego, np. truciznami czy czynnikami mechanicznymi. Pojawiają się one w zatruciach (apomorfina), samozatruciach (ciąża, mocznica), chorobach zakaźnych (płonica, ospa), w guzach mózgu, wylewach krwawych do mózgu.

Wymioty zwykło się uważać za odruch obronny, doprowadzający do usunięcia treści żołądka zawierającej szkodliwe dla ustroju składniki. Jest to słuszne jedynie w pewnych przypadkach – np. wymioty po zjedzeniu nieświeżego mięsa mogą zapobiegać ciężkiemu zatruciu. Trudno jednak mówić o celowości odruchu wymiotnego w zapaleniu opłucnej czy wyrostka robaczkowego. Poza tym wymioty zwykle wycieńczają chorych, w nadciśnieniu mogą doprowadzić do pęknięcia naczynia tętniczego i wylewów krwawych (udary mózgu). Usunięcie z wymiotami dużej ilości kwaśnej treści żołądka może prowadzić do zasado- wicy i związanej z tym tężyczki. Obecnie nawet w celach leczniczych nie stosuje się prowokowania wymiotów, zastępując je bardziej oszczędzającym chorego płukaniem żołądka.

Osłabienie czynności ruchowych’ żołądka (atonia ventriculi) występuje w raku żołądka i bezkwaśnym nieżycie, w sympatykotonii, poza tym w tzw. rozstrzeni żołądka (gastrectasia). Dochodzi wówczas do zalegania treści pokarmowej, w żołądku.

Ciekawe artykuły:

wymioty-osrodkowe

ABOUT THE AUTHOR

Podobne wpsiy:

  • Wydzielanie soku żołądkowego

    Wydzielanie soku żołądkowego

    Wydzielanie soku żołądkowego   W mechatnizmie wydzielania soku żołądkowego możemy wyróżnić dwie zasadnicze fazy: – 1) nerwową, – 2) humoralną. Wydzielanie soku żołądkowego rozpoczyna się zwykle przed zaczęciem jedzenia. Widok pokarmów, zapach i wiele innych bodźców warunkowych, związanych z jedzeniem, wzmaga wydzielanie śliny i soku żołądkowego – jest to tzw. wydzielanie warunkowe lub psychiczne. Zasadniczym

  • Wydzielanie wybiórcze

    Wydzielanie wybiórcze

    Wydzielanie wybiórcze   Wydzielanie wybiórcze (3 faza) zachodzi również w kanalikach krętych i w pętli Henlego. Z krwi zostają dodatkowo wydzielone do moczu pewne substancje, jak np. mocznik, kwas moczowy, kreatynina i inne. W wydzielaniu tym zasadniczą rolę odgrywa chlorek sodowy. Azotowe produkty przemiany materii zostają wydzielone do moczu na drodze wymiany z wchłanianymi cząsteczkami