|  | 

Zdrowie i Uroda

Wiosna – koszmar alergika

Wiosna – koszmar alergika
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Dla wielu z nas ulubiona, najpiękniejsza pora roku. Niestety, są i tacy, dla których wiosna to prawdziwa udręka. Mowa oczywiście o alergikach, którzy w tym czasie muszą zmagać się z przykrymi objawami uczulenia na pyłki.

To nieszczęsne pylenie

Alergia jest reakcją układu odpornościowego na działanie obcych substancji, zwanych alergenami. Wiosną, gdy przyroda zaczyna się budzić do życia, powietrze przesycone jest pyłkami, jak mennica narodowa złotem. Unoszone przez wiatr, powodują u alergików takie objawy, jak katar, zapalenie spojówek, ból głowy czy kichanie. Do tego dochodzą kłopoty z koncentracją i ogólne uczucie zmęczenia. Dlatego okres wiosenno-letni jest tak trudny dla wszystkich uczulonych.

Jak sobie poradzić z alergią?

Chcąc złagodzić przykre objawy alergii, należy niestety ograniczyć długie spacery w plenerze. Zwłaszcza w miejscach, gdzie wzmożone jest pylenie i kontakt z alergenem będzie silniejszy. Powinno się zatem zrezygnować z pikników na łące czy w lesie. Bądźmy ostrożni, jeśli chodzi o leki przeciwuczuleniowe. Są one ogólnodostępne i coraz bardziej popularne. Można je dziś dostać w każdej aptece. Pamiętajmy jednak, że dużo bezpieczniej będzie skonsultować się z lekarzem specjalistą i wykonać testy, które wskażą uczulający alergen. Łatwiej będzie wówczas rozpocząć właściwe leczenie.

Będąc alergikiem, nie trzeba wcale zamykać się wiosną w domu. Można się nią cieszyć reagując odpowiednio szybko i poddając się odpowiedniej terapii.

Ciekawe artykuły:

wiosna-koszmar-alergika

ABOUT THE AUTHOR

Podobne wpsiy:

  • Wydzielanie soku żołądkowego

    Wydzielanie soku żołądkowego

    Wydzielanie soku żołądkowego   W mechatnizmie wydzielania soku żołądkowego możemy wyróżnić dwie zasadnicze fazy: – 1) nerwową, – 2) humoralną. Wydzielanie soku żołądkowego rozpoczyna się zwykle przed zaczęciem jedzenia. Widok pokarmów, zapach i wiele innych bodźców warunkowych, związanych z jedzeniem, wzmaga wydzielanie śliny i soku żołądkowego – jest to tzw. wydzielanie warunkowe lub psychiczne. Zasadniczym

  • Wydzielanie wybiórcze

    Wydzielanie wybiórcze

    Wydzielanie wybiórcze   Wydzielanie wybiórcze (3 faza) zachodzi również w kanalikach krętych i w pętli Henlego. Z krwi zostają dodatkowo wydzielone do moczu pewne substancje, jak np. mocznik, kwas moczowy, kreatynina i inne. W wydzielaniu tym zasadniczą rolę odgrywa chlorek sodowy. Azotowe produkty przemiany materii zostają wydzielone do moczu na drodze wymiany z wchłanianymi cząsteczkami